AKTUALITY

Módní přehlídka SO-18:30h

Made in Jablonec 2019 - "HauteCoutureStyle"

V Městském divadle Železný brod budete moci na ladných křivkách 12-ti krásných modelek, z agentury JBX Promotion Jablonec nad Nisou, obdivovat nejrůznější modely, které připravilo 21 tvůrčích týmů složených z bižuterních a šperkařských firem. Pěti odborných a uměleckých škol a módních návrhářů a salonů. Modely jsou zaměřeny na luxusní a dokonale vypracované oblečení a módní doplňky.

Přehledná brožura ke Skleněnému městečku

Přehledná brožura o dění při skleněném městečku je k vyzvednutí na TIC Železný Brod. V e podobě je ke stažení na www.zeleznybrod.cz

Město Železný Brod vítá všechny návštěvníky XIII. ročníku akce „Skleněné městečko“, která se koná ve dnech 14.–15. září 2019. Sklářské slavnosti v Železném Brodě vytváří jedinečný prostor pro setkání sklářských výtvarníku, absolventů sklářské školy, historiků skla, sběratelů i laických obdivovatelů sklářského umění a kvalitního řemesla.

Oficiální zahájení akce se uskuteční na Malém náměstí v sobotu 14. září 2019 v 10 hodin, za přítomnosti starosty města Mgr. Františka Lufinky a hostů, zástupců krajské správy, Okresní hospodářské komory v Jablonci nad Nisou, místních podnikatelů, přátel a podporovatelů Železného Brodu.

 

Kulturní program

Hudba pro všechny generace a mnoho zajímavého, se bude po celou sobotu i neděli odehrávat na pódiu před „hrbatou chalupou“ v prostranství Malého náměstí.  

Přihlášky na stánkový prodej

Přihlášky na stánkový prodej při Skleněném městečku jsou ke stažení ZDE.

 

Plakát

Aktuální poslední verze plakátu na Skleněné městečko je ke stažení ZDE.

 

Kulturní program

Kulturní program již dostává svou finální podobu. Můžete se těšit na kapely Hodiny, Brontosauři Revival a v sobotu nám zazpívá Monika Agreabi s Lenkou Vetlou, ke kterým se dost možná přidá i My Gospel. Nedělní třešničkou pak bude Michal Hrůza. 

 

Prezentace sklářských a bižuterních firem v SUPSŠ

V době Skleněného městečka nabízíme sklářským a bižuterním firmám možnost prezentace v prostorách sklářské školy. 
Více podrobností v přiloženém dokumentu. Přihlášku a obrázky vitrín najdete v sekci – KE STAŽENÍ.
Nově je možnost prezentovat svou firmu, práci nebo jakoukoliv činnost související se sklářstvím, v prostorách školy. Podrobnější informace o využití této možnosti získáte u ředitele sklářské školy pana Libora Doležala. Tel: 483346162, reditel@supss.cz

 

Připomeneme se vám s osvěžením

Tuto letní sezonu využijeme nově k propagaci nápojové
podtácky. Můžete je potkat na výletě, či při posezení s přáteli pod svým drinkem. 
Většina podtácků je již rozvezena na správných místech, ale část máme stále na TIC. To znamená, že pokud chcete vzít podtácky na nějaké další turisticky zajímavé místo, rádi vám balíček připravíme. 

Skleněné městečko 2019

Rok 2019 je teprve na začátku, ale přípravy na Skleněné Městečko 2019  již probíhají. To se uskuteční II. zářijový víkend tj.
14. – 15. 9. 2019.
Letošní ročník Skleněného městečka XIII. se opět pochlubí pestrým sklářským programem a celou slavnostní atmosféru doladí doprovodný hudební a kulturní program. Opět se budeme moci těšit na módní přehlídku, tentokrát pod názvem
„HAUTE COUTURE STYLE“ 

Uplynulé ročníky ...

XII. ročník - Skleněné městečko 2018

O druhém zářijovém víkendu se v Železném Brodě konal již 12. ročník sklářského festivalu Skleněné městečko. Sešli se zde z blízkého i dalekého okolí výrobci bižuterie, skleněných figurek, hutního skla, umělci a spousta obdivovatelů tohoto sklářského.

Vysokou účast podtrhlo krásné slunečné počasí, které vydrželo celý víkend. Měsíce příprav padly na úrodnou půdu a my bychom rádi poděkovali všem organizátorům, sponzorům, podporovatelům a především sklářům. V jejich spokojených tvářích se odrážel zájem o řemeslo, děti si užívaly aktivity ve sklářských dílničkách a mnoho dalších hezkých zážitků. Pomyslnou třešničkou sobotního programu byla módní přehlídka Made in Jablonec – 100 let inspirace v plně obsazeném Městském divadle Železný Brod. Kulturní program napříč celým víkendem potěšil širokou škálu návštěvníků. V místní sklářské škole jste si mohli vyzkoušet všechna řemesla, která k opracování skla patří. A shlédnout show sklářského umělce a mistra Martina Janeckého. Návštěvníci také mohli navštívit všechna muzea a galerie. V neděli pan starosta Mgr. František Lufinka předal cenu nejlépe se prezentující sklářské firmě očima diváků panu Ladislavu Olivovi za šperky OLIVA GLASS a pan Ing. Oskar Mužíček, ředitel OHK, vyhlásil a předal zvláštní cenu Okresní hospodářské komory sklářské dílně paní Heleny Linkové, HELLA-GLAS za foukané a dekorativní sklo. Tímto jim ještě jednou gratulujeme a zároveň zveme všechny návštěvníky znovu do Železného Brodu na 13. ročník Skleněného městečka v termínu 14.–15. září 2019. 

X. ročník 2016 - Jubilejní Skleněné městečko, největší festival skla

O nadcházejícím víkendu proběhnou velké slavnosti skla v Železném Brodě. Jde o jubilejní desátý ročník. Skleněné městečko je známo jako jedna z největších slavností skla v republice. O víkendu proběhne v Železném Brodě již desátý ročník akce, která nabídne nejen vše okolo skla, ale i bohatý doprovodný program. „Rád bych všechny pozval do Železného Brodu na jubilejní desátý ročník Skleněného městečka. Věřím, že si v bohatém programu každý najde to své a návštěvu našeho sklářského města si náležitě užije,“ zve František Lufinka, starosta Železného Brodu. PechaKucha Night se odehrává podle přesně daných pravidel = šest minut a čtyřicet sekund to je časový limit, který musí každý prezentující dodržet. „Akce PechaKucha Night Železný Brod dosahuje své plnoletosti osmnáctým pokračováním ve čtyřleté historii,“ sdělil Martin Hlubuček, jeden z organizátorů přehlídky. Letošní ročník v podvečer Skleněného městečka (pátek 16. září, 19 hodin tradičně v sále KC Kino) se ponese v duchu skla.

KULTURNÍ PROGRAM …

… se uskutečnilo na Malém náměstí, zahájí jej pěvecký sbor Řetízek. Následovat bude dechová hudba Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna z polského partnerského města. V programu také zahrají kapely Clox!, Poseidon, Swing Grass Revival a další. Hlavním tahákem budou vystoupení zpěváka Kamila Střihavky se skupinou Leaders a rodačky Lucie Bakešová s Alanis Morrisette Revival.

IX. ročník 2015 - Skleněné deváté

Podeváté oslaví v Železném Brodě umění a dovednosti sklářů velkolepými slavnostmi Skleněné městečko. Výstavy, workshopy, tradiční sklářský trh nebo bohatý kulturní program zaplní město o víkendu 19. až 20. září. 

V 11 hodin v sobotu bude také slavnostně zahájena výstava výsledků Letní sklářské dílny 2015, o hodinu později začne na sklářské škole Absolventský sraz u příležitosti 95. výročí založení školy. Od 17 hodin je naplánováno dalších zahájení výstavy, tentokrát Studio Lhotský a hosté. 

Sklářské městečko otevře také některé provozovny sklářských firem – Sklo Bursa (dekorační sklo, možnost předvádění práce u kahanu), Železná 98, firemní prodejnu DT Glass s.r.o. (dekorační a technické sklo, předvádění práce u kahanu) na nábřeží Obránců míru, Muzeum, galerii a prodejnu Detesk (skleněné lahve, dekorační a technické sklo) na náměstí 3. května a Lampglas (vinuté perle a originální šperky) ve Štefánikově ulici.

VIII. ročník 2014 - Skleněné městečko poprvé i soutěžní

8. ročník Skleněného městečka je minulostí. I přes nepříznivou meteorologickou předpověď mu až do pozdního nedělního odpoledne přálo i počasí. Kolik lidí přišlo? Těžko odhadnout, ale stovky rozhodně. Za vrcholné momenty lze považovat i sympozium Letní sklářská dílna, jež se odehrávalo v huti místní sklářské školy. Mimo pozornost veřejnosti i samotných vystavovatelů probíhalo hodnocení v soutěži, kterou připravila Okresní hospodářská komora Jablonec a město Železný Brod. Porota posuzovala vystavovatele, výrobce a prodejce z různých úhlů pohledu. „Rozhodování o vítězích nebylo rozhodně nic jednoduchého. V některých případech jsme se ke stánkům opakovaně vraceli, abychom si potvrdili správnost rozhodnutí,“ konstatoval člen komise Dušan Peuker. Vedle devíti cen, které předával předseda komise Jan Hásek a zástupci vyhlašovatelů v čele se starostou Andrejem Jakubičkou a ředitelem OHK Oskarem Mužíčkem, odcházeli ještě tři vystavovatelé se zvláštní cenou OHK, sklářské školy a města.

Soutěžilo se ve třech kategoriích: inovativní produkt, nejlepší expozice a řemeslo naživo.

Inovativní produkt: 1.místo Atlas Bijoux, 2. místo DT Glass a 3. místo Atelier Vetengl. 
Nejlepší expozice: 1. místo Halama, 2. místo Petr Klamt a 3. místo Lada Prouzová. 
Řemeslo na živo: 1. místo Floriánova huť, 2. místo Yani a 3. místo Detesk.

VII. ročník 2013- Skleněné městečko

Optimističtí skláři vidí snad do lepších časů. I přes deštivé počasí oslavy skla Skleněné městečko přitáhly tisíce zájemců 
o krásné řemeslo a umění v jednom. Déšť nedéšť, lidé si cestu za sklem našli. Očekávaně vyprodáno mělo již v pátek páté pokračování speciální show s názvem PechaKucha Night, tentokrát s tématickým podtitulem Sklo. „Moc všem děkuji za skvělou akci! Bylo to moc fajn,“ shrnul za všechny vystupující Martin Janecký, český sklářský umělec působící ve Spojených státech amerických.

Návštěvníky festivalu rozvážel po městě motorový vláček. Z Malého náměstí ke sklářské škole a na okraj města k areálu bývalého podniku Železnobrodské sklo. V objektu firmy Detesk probíhala část výstavy 70 let tavené skleněné plastiky, k vidění byla i soukromá sbírka skla 20. století.
Sedmý ročník oslav skla Skleněné městečko se i přes relativní nepřízeň počasí prostě povedl a ukázal, že sklářský průmysl i po rozpadu oborových gigantů má své místo právě v Železném Brodě.

VI. ročník 2012- Skleněné městečko

O víkendu 15. – 16. září proběhl v Železném Brodě festival skla Skleněné městečko. 

A bylo se na co dívat. Stánkaři nabízeli bižuterii, sklo, ve Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské probíhal Sklářský veletrh. Malé náměstí ožilo kulturním program, když tu vystoupila například i kapela Laura a její tygři.

Železnobrodská městská slavnost je ojedinělá svou atmosférou, to bylo slyšet z úst samotných návštěvníků, účinkujících, prodejců i vystavovatelů samotných. Je krásné pozorovat, že na finální podobě slavnosti se nepodílejí jenom ti pozvaní aktéři, ale především místní podnikatelé, samospráva i veřejnost. Protože tak to má jednoduše být. Pro Železný Brod má být Skleněné městečko srdeční záležitostí, která ho svým způsobem identifikuje a odlišuje od jiných měst. 

V. ročník 2011- Skleněné městečko popáté

Železný Brod – Akce nabídne čtyři výstavy skla, sklářský veletrh, seminář, řemesla pod širým nebem, ale poprvé i bleší trh se sklem. Největší pozornost veřejnosti přitahovaly módní přehlídky konané na Malém náměstí. V sobotu zde předváděly krejčové z liberecké školy gastronomie a služeb vlastnoručně ušité šaty zdobené šperky z Pasek.

Návštěvníci mohli zhlédnout čtyři různé výstavy skla. Malé náměstí zaplnili výrobci, kteří návštěvníkům předvedli výrobní postupy pod širým nebem. Premiéru si odbyl Bleší trh se sklem. Doslova každý tu mohl prodat staré skleněné výrobky. Přípustné nejsou výrobky, které organizátoři vyhodnotí jako nové. „Samozřejmě, že se částečně jedná o obchod, ale především jde o dobrou náladu. Sklářský bleší trh ožil díky zapomenutým kouskům ze sklepů a půd, které jsme se rozhodli konečně uklidit,“ přiblížila filosofii trhu Mirka Bartoňová, která měla Bleší trh na starosti.
Důležitou akcí je další ročník Sklářského veletrhu, pořádaný Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou. „Místním i přespolním sklářům poskytuje škola výstavní prostory pro jejich prezentaci,“ přiblížil Martin Hlubuček, zástupce ředitelky SUPŠS. Škola ale také připravuje tvůrčí sklářské dílny. Kromě bižuterie, malovaného, rytého a broušeného skla čeká na návštěvníky divácky atraktivní školní huť. Prostory učebního oboru Výrobce a zušlechťovatel skla otevře i jablonecká Střední škola řemesel a služeb.
Po celý víkend návštěvníky doprovázela hudební produkce, divadelní vystoupení a módní přehlídky. Představl se místní soubor Broďanka či Řetízek, ale třeba i bubenická show Barrel Battery či mladoboleslavská rocková kapela Seven.

IV. ročník 2010 - Skleněné městečko popáté

Akce nabídla čtyři výstavy skla, sklářský veletrh, seminář, řemesla pod širým nebem, ale poprvé i bleší trh se sklem. Největší pozornost veřejnosti přitahovaly módní přehlídky konané na Malém náměstí. V sobotu zde předváděly krejčové z liberecké školy gastronomie a služeb vlastnoručně ušité šaty zdobené šperky z Pasek.

Návštěvníci mohli zhlédnout čtyři různé výstavy skla. Malé náměstí zaplnili výrobci, kteří návštěvníkům předvedli výrobní postupy pod širým nebem. Premiéru si odbyl Bleší trh se sklem. Doslova každý tu mohl prodat staré skleněné výrobky. Přípustné nejsou výrobky, které organizátoři vyhodnotí jako nové. „Samozřejmě, že se částečně jedná o obchod, ale především jde o dobrou náladu. Sklářský bleší trh ožil díky zapomenutým kouskům ze sklepů a půd, které jsme se rozhodli konečně uklidit,“ přiblížila filosofii trhu Mirka Bartoňová, která měla Bleší trh na starosti.
Důležitou akcí je další ročník Sklářského veletrhu, pořádaný Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou. „Místním i přespolním sklářům poskytuje škola výstavní prostory pro jejich prezentaci,“ přiblížil Martin Hlubuček, zástupce ředitelky SUPŠS.  Škola ale také připravila tvůrčí sklářské dílny. Kromě bižuterie, malovaného, rytého a broušeného skla čekala na návštěvníky divácky atraktivní školní huť. Prostory učebního oboru Výrobce a zušlechťovatel skla otevřela i jablonecká Střední škola řemesel a služeb.
Po celý víkend návštěvníky doprovázela hudební produkce, divadelní vystoupení a módní přehlídky. Představl se místní soubor Broďanka či Řetízek, ale třeba i bubenická show Barrel Battery či mladoboleslavská rocková kapela Seven.

III. ročník 2009 - Skleněné městečko ožije opět v Železném Brodě

Již 3. ročník akce nazvané „Skleněné městečko“ se uskuteční ve dnech 19. -20. září 2009 v Železném Brodě. Slavnostního zahájení se na hlavním schodišti budovy sklářské školy v sobotu 19. září v 9 hodin zúčastní náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl, starosta města Václav Horáček a další hosté.  Tímto zářijovým projektem vytváří organizátoři široký rámec pro řadu doprovodných akcí, jejichž společným jmenovatelem je tématika sklářství na Železnobrodsku.

„Návštěvníkům přiblížíme výrobu skla v sedmi různých sklářských oborech – a to nejenom zpřístupněním zdejší sklářské školy, ale také dílnami pro veřejnost a předváděním sklářských řemesel pod širým nebem,“ řekla ředitelka s tím, že velkou pozornost pořadatelé upírají ke Sklářskému veletrhu, na kterém své výrobky představí přes 30 sklářských firem.

Připraven je podle ní i Sklářský seminář, který tentokrát představí malé firmy, které produkují specifické výrobky ze skla. Na návštěvníky také čeká bohatý kulturní doprovodný program – živé hudební produkce, módní přehlídka, odpolední a večerní divadelní představení, výstava skla v nově zrekonstruované městské galerii…

Akce Skleněné městečko se koná pod záštitou Města Železný Brod, Městského muzea v Železném Brodě a Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské.

II. ročník 2008 - Skleněné městečko v Železném Brodě se na dva dny zaplnilo

Druhý ročník akce pod názvem Skleněné městečko v Železném Brodě, který v sobotu zahájili I. náměstkyně ministra školství Eva Bartoňová a náměstek hejtmana LK Petr Doležal, se snažil odpovědět na otázku, kam kráčí české sklářství.
„Návštěvníkům jsme se snažili přiblížit výrobu skla v sedmi různých sklářských oborech – a to nejenom zpřístupněním zdejší sklářské školy, ale také předváděním sklářských řemesel pod širým nebem,“ uvedla ředitelka železnobrodské SUPSŠ sklářské Zdeňka Laštovičková. „Na sklářském veletrhu se představilo přes třicet místních firem,“ doplnila.

Mezi doprovodnými akcemi stály za zmínku přehlídka dokumentárních filmů mapujících historii města, jeho šťastnějších i méně šťastných období a dokumenty o zde žijících osobnostech.

Oldřich Palata ze Severočeského muzea v Liberci zahájil výstavu „O výstavě“, která připomněla legendární výstavu uspořádanou v Železném Brodě v roce 1930. Účelem výstavy „O výstavě“ byla především snaha o vyvolání diskuse týkající se budoucnosti sklářství v nejbližším regionu. Volně přístupné také bylo městské muzeum na železnobrodském náměstí s vystavenými sklářskými monumenty Libenského a Brychtové.

Na návštěvníky čekal také bohatý kulturní doprovodný program (živé hudební produkce, módní přehlídka, odpolední a večerní divadelní představení, otevření nové galerie, dílny pro děti, návštěvníci si mohli vyzkoušet foukání skla, případně další techniky zpracování skla. „Návštěvníky hodně zaujal provoz sklářské pece pod širým nebem,“ podotkl Petr Doležal s tím, že na nejmenší návštěvníky čekalo navlékání korálků, mohli si ale vyzkoušet i vyfouknutí kuličky ve školní peci.

V rámci druhého ročníku Skleněného městečka se také konalo pásmo přednášek o současné situaci ve sklářství, které mělo odpovědět na otázky ohledně budoucnosti řemesla. Své příspěvky na toto téma přednesl například Petr Nový, hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie Jablonec nebo Sylva Petrová, profesorka Univerzity v Sunderlandu, Velká Británie.

I. ročník 2007 

15.9.2007 se konal v Železném Brodě první ročník Skleněného městečka. Této oslavy sklářského řemesla se firma DETESK zúčastnila prezentací v prostorách Sklářské školy a prodejem výrobků na Malém náměstí. První ročník Skleněného městečka se zasloužil o vytvoření tradice oslav sklářského řemesla. A to počínaje roztaveným materiálem bez tvaru a barvy až po překrásné šperky, plastiky a všemožné výrobky, které lahodí oku.